Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Pierwszym etapem produkcji prądu z elektrowni słonecznej jest kumulacja promieni słonecznych w ogniwach fotowoltaicznych. To właśnie z takich ogniw są zbudowane panele. Ogniwa mogą być polikrystaliczne, lub monokrystaliczne i te drugie cechuje wyższa efektywność. ( w osobnym artykule wyjaśniamy dokładne różnice pomiędzy panelami polikrystalicznymi a monokrystalicznymi). Ogniwa zbudowane z dwóch krzemowych płytek na skutek zgromadzonych promieni słonecznych tworzą ładunki elektryczne. Kolejnym etapem jest odprowadzenie ładunków elektrycznych i za to odpowiadają metalowe elementy ogniwa fotowoltaicznego. Należy zapamiętać, że na tym etapie mamy wyprodukowany prąd stały, a to dopiero połowa sukcesu.

Aby w pełni korzystać z wyprodukowanego przez naszą instalację fotowoltaiczną prądu elektrycznego, musi dojść do zamiany prądu stałego przekazywanego z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny. Ten proces jest realizowany poprzez urządzenie zwane falownikiem (lub z angielskiego inwerterem). 

Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna z optymalizacją?

Pierwszą i najbardziej wymierną korzyścią płynącą z zastosowania optymalizatorów jest autonomiczna praca każdego panelu słonecznego z osobna. Tak jak widać na grafice poglądowej powyżej, w przypadku standardowej instalacji fotowoltaicznej nawet najmniejsze zacienienie, lub refleks świetlny oddziałujący na pojedynczy panel, pociąga za sobą zmniejszenie produkcji energii elektrycznej całej instalacji. Jeżeli instalacja jest wyposażona w optymalizatory mocy, wtedy niekorzystne warunki wpływają wyłącznie na jeden panel, a cała reszta instalacji pracuje na 100% swoich możliwości.

Kolejną korzyścią płynącą z zastosowania optymalizacji jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Ma na to wpływ fakt, iż każdego panelu do sieci elektryczne schodzi napięcie ok. 1V. W wielu przypadkach nieocenionym walorem optymalizacji jest możliwość nierównomiernego rozłożenia paneli fotowoltaicznych. Ma to szczególne znaczenie na dachach z lukarnami, kominami lub wielopłaszczyznowych. Istotną zaletą jest również monitoring każdego panelu z osobna. 

Czym są optymalizatory mocy?

Optymalizatory mocy to urządzenia elektroniczna montowane przy panelach fotowoltaicznych. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów. Optymalizatory mocy stanowią mniej awaryjną oraz tańszą alternatywę wobec mikroinwerterów.

Reasumując zalety optymalizacji to przede wszystkim:

  • wyższe uzyski energii elektrycznej
  • bezpieczeństwo przeciwpożarowe
  • możliwość nierównomiernego rozłożenia paneli fotowoltaicznych
  • tańsze i mniej awaryjne rozwiązanie w porównaniu do inwerterów

Fotowoltaika - skuteczne źródło energii

Dla pełnego zrozumienia korzyści wynikających z fotowoltaiki, dobrze jest poznać te zagadnienie nieco szerzej. Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, której przedmiotem jest wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego. W tym celu wykorzystuje się zjawisko fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest powszechna w użyciu – nie tylko w gospodarstwach domowych i firmach, ale też w przestrzeni publicznej. Za tę popularność odpowiada m.in. wysoka skuteczność, która gwarantuje wyprodukowanie należytej ilości prądu, a także odporność paneli na czynniki pogodowe.

Fotowoltaika a ekologia

Obecnie produkowane ogniwa fotowoltaiczne powstają w oparciu o nowoczesne technologie, które pozwalają maksymalizować działania z dbałością o środowisko naturalne. Kluczowy oczywiście jest fakt, że fotowoltaika czerpie energię ze słońca, dzięki czemu, do wyprodukowania prądu elektrycznego stosuje się naturalny surowiec, źródło odnawialne. Dzięki temu branża fotowoltaiczna uznawana jest za szczególnie ekologiczną.

Fotowoltaika - gdzie montować?

Kwestia tego, gdzie montować fotowoltaikę jest bardzo istotna. Panele najczęściej umieszczane są na dachach budynków, jednak możliwy jest montaż na konstrukcjach ustawionych na gruncie. Drugi sposób bywa wykorzystywany szczególnie w przypadku farm fotowoltaicznych lub konstrukcji dachów znacząco utrudniających montaż. Przy montażu fotowoltaiki na dachu istotne znacznie ma rodzaj pokrycia oraz to, jak jest on ukształtowany. Instalację fotowoltaiczną lokuje się w miejscu, w którym zapewniony jest swobodny dostęp promieni słonecznych. Ważne, by w obszarze paneli nie padał cień, rzucany na przykład przez drzewa lub dachy sąsiednich budynków.

Jakie są najważniejsze zalety fotowoltaiki?

Wymieniając zalety fotowoltaiki w pierwszej kolejności pojawia się  samowystarczalność gospodarstwa i niezależność względem zmian cen prądu. Panele pozwalają na wyprodukowanie optymalnej ilości energii dla konkretnego domostwa, do czego prowadzą m.in. odpowiednie wyliczenia dokonane przez doświadczonych specjalistów. Uwzględniany jest także ewentualny zapas energii, który znajduje uzasadnienie w momencie, gdy zapotrzebowanie domowników wzrasta. Równie istotne jest to, że gdyby wystąpiła taka potrzeba, w każdej chwili można zamontować dodatkowe ogniwa fotowoltaiczne, które wzmocnią działanie już istniejącej instalacji. Branża fotowoltaiki stale się rozrasta,  aktualnie produkowane panele fotowoltaiczne odznaczają się wieloletniom gwarancją, która zapewnia ich należyte funkcjonowanie przy wykorzystywaniu pełni możliwości.

Fotowoltaika dofinansowanie - znaczne ułatwienie w inwestycji

Dofinansowanie fotowoltaiki to znaczne ułatwienie, jeżeli planujesz inwestycję w energię słoneczną. W 2021 roku dostępnych jest kilka możliwości, m.in. ulga termomodernizacyjna, pożyczki w bankach, czy przedsięwzięcia regionalne. Warto mieć na uwadze, że wysokość dofinansowania będzie zależna od mocy paneli fotowoltaicznych. Każdy z dostępnych programów posiada własny zbiór zasad, które wskazują na możliwość ewentualnego wsparcia finansowego. Przy korzystaniu z wsparcia finansowego, czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę staje się bliższy, dzięki czemu szybciej odczujesz wartości płynące z posiadania własnego źródła energii elektrycznej.